2016 Fringe Weekly Award Winners #3

Published: Thu, Mar 3 2016
Posted in General
2016 Fringe Weekly Award Winners #3

The third round of Fringe Weekly Award Winners has been announced!   

The Fringe Weekly Awards acknowledge outstanding events presented within the 2016 Adelaide Fringe Program.

Overall winners of each art form category will be announced at the Fringe Awards ceremony on Sunday, 13 March 2016. 

Check out this week’s winners below:

CHILDREN’S EVENTS

The Adventures of Broer and Zus
Presented by: Eloise Green and Samuel McMahon 
Royal Croquet Club

INTERACTIVE

A Murder Most Foul
Presented by: Ai Fiori and Red Fez Productions
Ai Fiori Wine

Commendation
Post Dining
Presented by: Post Dining
Experience Café, Adelaide Central Market Kitchen, and Holden Street Theatres

MUSIC

Adam Page: Chairman of the Beard
Presented by Bamboozled Productions 
Royal Croquet Club

Commendation
Heartache and Drum Breaks
Presented by: Danielle Hoban Productions
Garden of Unearthly Delights

EVENT

Double Shot Coffee Fiesta
Presented by: the City of Unley
Soldier’s Memorial Gardens

Salisbury Secret Garden
Presented by: the City of Salisbury
Salisbury Secret Garden – Civic Square

DANCE

The Isabetta Project
Presented by Jessie McKinlay
Adina Apartment Hotel Adelaide Treasury

VISUAL ARTS

Border Crossings
Presented by: SASA Gallery
SASA Gallery

CABARET

Hot Brown Honey
Presented by: Briefs Factory 
Royal Croquet Club

THEATRE

Hart
Presented by: She Said Theatre
Tandanya Theatre

The Orchid and The Crow
Presented by: Salvador Dinosaur
Holden Street Theatres

Commendation
A Gambler’s Guide to Dying
Presented by Holden Street Theatres Edinburgh Award 2015, Show and Tell, and Gary McNair
Holden Street Theatres

Commendation
Beowulf: The Blockbuster
Presented by Arts Projects Australia and Culture Ireland
The GC

COMEDY

The Eulogy
Presented by Michael Burgos
Tuxedo Cat

Fabien Clark: The Walking Dreads
Presented by Fabien Clark
The Producers

Commendation
Hannah Gadsby: Dogmatic
Garden of Unearthly Delights

CIRCUS AND PHYSICAL THEATRE

A Simple Space
Presented by Gravity and Other Myths
Garden of Unearthly Delights

Commendation
Barbaroi
Presented by: Afterdark Theatre
Gluttony

Commendation
Love, Loss and Lattes
Presented by Missy
Tandanya Theatre

MAGIC

Matt Tarrant: Honestly Dishonest
Presented by MindBlown
Gluttony

BANKSA PICK OF THE FRINGE

A Night at the Musicals
Presented by Strut and Fret Production House
Garden of Unearthly Delights

BEST EMERGING ARTIST

Stephanie Daughtry & Hannah Rohrlach from Post Dining
Experience Café, Adelaide Central Market Kitchen, and Holden Street Theatres